În această activitate, elevii vor lucra împreună în grupuri de câte trei pentru a explora un scenariu. Ei vor practica pregătirea unui CV pentru un student fictiv folosind trei resurse: o descriere a postului, un profil personal al unui potențial solicitant și un șablon de CV.
Activitatea este concepută ca un puzzle, care este interactiv și îi trage la răspundere pe elevi pentru contribuția la lucrare în mod egal. La sfârșitul activității, clasa va colabora pentru a elabora un proiect dur de CV pentru solicitantul eșantionului.
Împărtășiți cu studenții că cele mai importante lucruri pe care trebuie să le facă pentru a pregăti un CV de succes este să înțeleagă ce caută angajatorul și apoi să recunoască modul în care pot satisface nevoile angajatorului.
Împărțiți elevii în grupuri de câte trei.
Oferiți fiecărui cursant un scenariu (eșantioane furnizate). Scenariile vor include:
Explicați instrucțiunile de puzzle. Fiecare elev este responsabil pentru citirea și gândirea unuia dintre documente (descrierea postului, profilul personal și șablonul de CV).
Notă: Dacă predați online, puneți fiecare grup într-o cameră de dezbatere diferită, astfel încât să poată lucra împreună. Studenții pot folosi un instrument de colaborare online, ar fi Miro sau un Google Doc, pentru a colabora.
Elevii lucrează independent timp de cinci minute pentru a se familiariza cu informațiile de pe documentele lor.
Când cinci minute sunt de până, fiecare persoană rezumă ceea ce au citit și ceea ce le-a făcut să se gândească cu restul grupului.
Grupul colaborează pentru a stabili ce informații ar trebui incluse în CV-ul solicitantului, ce informații ar trebui excluse și ar putea fi organizate în conformitate cu modelul. Grupul poate selecta instrucțiunile corespunzătoare și le poate muta în diferitele secțiuni ale șablonului.
Aduceți clasa înapoi împreună pentru a împărtăși ideile lor. De ce au făcut alegerile pe care le-au făcut? Documentarea concluziilor acestora prin construirea unui proiect de CV pentru solicitant în timp real.
Extensie opțională (15 minute):
Întrebați clasa: ce se întâmplă dacă același solicitant a aplicat într-o poziție diferită? Afișați o a doua fișă a postului, diferită de prima în moduri importante, dar totuși potrivită pentru obiectivele și experiența solicitantului.
Lucrați împreună pentru a edita schița inițială. Ce rămâne, ce merge, ar putea fi re-organizate informațiile? Comparați și contrastați cele două versiuni pentru a sublinia importanța înțelegerii publicului și a adaptării CV-ului pentru a se potrivi oportunității.
Autoevaluare: Oferiți elevilor posibilitatea de a reflecta asupra acestei activități și de a stabili obiective.
Dacă doriți să sape mai adânc în predarea abilităților de intervievare și să dea elevilor dumneavoastră mai multă practică, a verifica afară Open P-TECH Cursurile studențești în ritm propriu.
*Notă: Va trebui să vă înregistrați pentru Open P-TECH pentru a accesa acest conținut.