open p-tech interviu exec
Blog/

Pregătirea fiecărui elev pentru locurile de muncă din viitor: Q&A cu un Open P-TECH Exec

Articol de Natasha Wahid 24 februarie 2021

Pentru educatori

Joel Mangan, unul dintre liderii din spatele platformei gratuite de învățare digitală IBM, Open P-TECH , discută despre locurile de muncă bazate pe tehnologie ale viitorului, importanța educației echitabile și de ce Open P-TECH este o soluție esențială pentru a aborda lacunele actuale în pregătirea la locul de muncă.

Întrebări și răspunsuri cu unul dintre liderii din spatele platformei gratuite de învățare digitală IBM

Ca și în cele mai multe conversații aceste zile, am conecta cu Joel Mangan, director executiv al IBM P-TECH, peste video. Suntem amândoi casual: eu în ochelarii mei și un vechi de la Universitatea din Michigan hanorac, Joel într-un tricou alb și beanie gri.

 

Dar în timp ce hainele și comportamentul nostru sunt relaxate, conversația noastră este cu mize mari. Vorbim despre viitorul educației. Și este clar de la început că acel viitor este ceva ce Joel ia foarte în serios.

 

Joel este unul dintre liderii din spatele Open P-TECH , platforma de învățare digitală gratuită ibm, centrată pe tehnologie și competențe profesionale. El, împreună cu un grup de bază de IBMers, este determinat să aducă de învățare accesibile și pregătirea locurilor de muncă pentru fiecare tânăr. Și când vine vorba de această misiune, Joel este orice, dar ușor de făcut.

Natasha Wahid: Deci, ai ajuns aici? Pentru a deveni unul dintre liderii din spatele Open P-TECH vreau să spun?

 

Joel Mangan: În cea mai mare parte a carierei mele, am fost consultant. M-am concentrat pe a ajuta companiile să-și transforme afacerile, astfel încât să poată crește și explora noi piețe. Am aterizat în responsabilitatea socială corporativă (CSR) la IBM pentru că am văzut convergența a ceea ce făceam pentru a ajuta întreprinderile să se transforme și ceea ce trebuia să facem pentru a ajuta comunitățile noastre să se transforme.

 

La IBM, înțelegem că succesul nostru viitor este legat de capacitatea noastră de a pregăti cu adevărat tinerii și comunitățile noastre să prospere într-o economie condusă de tehnologii precum Inteligența Artificială (IA) și automatizarea.

 

Am început Open P-TECH ca o modalitate de a oferi tinerilor din întreaga lume acces la tehnologiile și competențele care transformă munca. Tehnologiile care vor fi incredibil de importante în viitorul lor. Am vrut să le conectăm cu oameni din domeniu care lucrează cu aceste tehnologii și să-i inspirăm să ia în considerare cariere de care poate nu au auzit niciodată. Am vrut să le oferim oportunități de a învăța aceste tehnologii și de a obține certificări care să aibă greutate pe măsură ce intră pe piața muncii.

 

Deci, am construit Open P-TECH .

 

N: Ați menționat cariere de care tinerii nu au auzit, că s-ar putea să nu existe încă. Poți să-mi explici diferența? Open P-TECH este completarea în ceea ce privește pregătirea tinerilor pentru "locuri de muncă ale viitorului"?

 

Joel: În zece ani, un procent imens din piața muncii vor fi locuri de muncă care în mod legitim nu există astăzi. Asta înseamnă că copiii care sunt în liceu chiar acum va face locuri de muncă în doar câțiva ani, care sunt doar fiind născut, sau nu există încă, la toate.

 

, într-un mediu școlar sau universitar, puteți pregăti cu adevărat oamenii să înțeleagă acest viitor? Instituțiile de învățământ se luptă adesea să țină pasul, să rămână la curent cu tehnologiile care vor duce la aceste noi locuri de muncă. În timp ce noi suntem conectați la tehnologie. Putem ajuta la reducerea decalajului pentru că suntem industrie, avem degetul pe puls.

Portretul autorului: Joel Mangan
Vrem să-i ajutăm pe tineri să înțeleagă amploarea a ceea ce se află în fața lor. Dorim să facilităm expunerea timpurie la domeniile emergente și să le ajutăm să-și construiască competențele necesare în aceste domenii.
Joel Mangan Director Executiv, IBM P-TECH

Aceasta este marea problemă pe care încercăm să o rezolvăm: să le arătăm tinerilor unde se deplasează munca, forțele care conduc această mișcare și să facă parte din ea.

 

Să presupunem că sunteți un tânăr care ia în considerare o carieră în publicitate, de exemplu. S-ar putea să nu știți cât de mare un rol inteligența artificială și de analiză de date joacă în publicitate aceste zile. S-ar putea să nu realizeze că există tone de opțiuni pentru mai multe persoane tehnice în cadrul acestor industrii bine-cunoscute. Dar există și vor fi mai multe în următorii câțiva ani.

 

Cu Open P-TECH , vrem să ajutăm tinerii să înțeleagă de fapt amploarea a ceea ce este în fața lor. Dorim să facilităm expunerea timpurie la domeniile emergente și să le ajutăm să-și construiască abilitățile necesare – abilitățile necesare în aceste domenii.

 

N: Am vorbit despre tehnologie, dar Open P-TECH este, de asemenea, într-adevăr axat pe competențele profesionale. Care sunt aceste abilități și de ce sunt ele un obiectiv principal?

 

Joel: Pe măsură ce munca se transformă foarte repede, ceea ce obișnuiam să numim abilități "soft" devin din ce în ce mai importante. Când lucrați cu noi instrumente și scenarii, tehnologie în schimbare rapidă, mai multe experimente, mai multă colaborare virtuală și mai globală, trebuie să vă construiți niște abilități profesionale foarte specifice. Ceea ce dorim să facem este să oferim o expunere timpurie la tipurile de competențe care pot ajuta un tânăr să reușească în această economie.

 

Există 10 competențe profesionale cheie care au fost identificate de Forumul Economic Mondial și se mapează la cursul de competențe profesionale și insigna pe care le oferim Open P-TECH . Aceste abilități sunt despre rezolvarea problemelor, lucrul cu alții, tehnologie, și dezvoltarea personală.

Lista celor mai bune 10 abilități din 2025

Primele 10 competențe ale Forumului Economic Mondial din 2025.

 

Este important ca tinerii să fie capabili să înțeleagă tehnologiile emergente și să stăpânească aceste competențe. Unul dintre lucrurile pe care elevii chiar pleacă cu [după ce s-au Open P-TECH ] este o înțelegere a ceea ce aceste abilități profesionale sunt despre și ceea ce înseamnă să apară într-un mediu profesional.

 

N: Ce este special despre Open P-TECH ? Printre toate platformele digitale de învățare de acolo, de ce ar trebui elevii și educatorii să o folosească pe aceasta?

 

Joel: Ne concentrăm pe a oferi tinerilor o modalitate ușoară și accesibilă de a înțelege tehnologiile care le modelează lumea. În platformă, puteți explora domenii precum securitatea cibernetică, știința datelor, blockchain. Învățarea se concentrează pe tehnologiile de bază care conduc economia noastră chiar acum. Ăsta e primul lucru.

 

Este, de asemenea, una dintre singurele platforme în cazul în care conținutul este proiectat pentru tineri, pentru un nivel de lectură clasa a 10-a. Este construit astfel încât să poată interacționa cu conținutul tehnic și să înțeleagă fără a avea nevoie de cunoștințe tehnice prealabile.

 

Și e orientată spre carieră. Tinerii se gândesc și se întreabă despre carierele lor. Dacă sunteți un tânăr care știe exact ce vrei să faci, poți folosi Open P-TECH pentru a afla mai multe despre subiectele care vă interesează.

 

Dar dacă nu știi, așa este cazul pentru majoritatea tinerilor, Open P-TECH oferă într-adevăr un spațiu pentru explorare. Acesta vă permite să vedeți și să vă imaginați viața profesională a oamenilor care practică în aceste profesii, și pentru a obține un sentiment real de faptul că, înainte de a săpa în adânc pentru a da seama ce vrei sa faci.

 

De exemplu, tinerii pot merge la sesiuni virtuale cu profesioniști care lucrează în aceste domenii și le pot pune întrebări direct. E ca un coaching de carieră. De asemenea, acestea pot conecta unu-la-unu cu un profesionist prin inițiativele de mentorat pe care le avem la dispoziție Open P-TECH .

 

N: Ce înseamnă că platforma este "deschisă"?

 

Joel: Am numit-o "deschisă" din trei motive. Primul motiv este că este gratuit pentru oricine.

 

Al doilea este că reunește conținut de calitate de la orice furnizor. Avem conținut de la IBM, da, dar avem, de asemenea, conținut de la National Academy Foundation, de la Adobe, și alte companii de top și furnizori de educație. Cautam cel mai bun conținut, conținut care inspiră cu adevărat tinerii și pe care le pot folosi.

 

Al treilea motiv este căalte programe educaționale pot utiliza Open P-TECH pentru a suplimenta propriile programe. Știm că este extrem de costisitor să oferim platforme digitale care pot sprijini învățarea la scară largă. Și știm că sunt atât de multe organizații, non-profit, ONG-uri, care sunt foarte pasionate de sprijinirea tinerilor, dar pur și simplu nu își pot permite să-și construiască propriile platforme. Ei pot folosi Open P-TECH să ajungă la elevii lor din întreaga lume; ei pot adăuga propriul lor conținut specific la acesta în timp ce beneficiază de conținut deja pe platformă.

 

N: În opinia dumneavoastră, ceea ce este costul de a nu obține o platformă ca Open P-TECH în mâinile tinerilor și profesorilor?

 

Joel: Totul se reduce la echitate. Sunt câțiva tineri care vor fi bine, indiferent de ce s-ar întâmpla. Ei au părinți care lucrează în domenii emergente, care sunt conștienți de schimbările care urmează și le poate consilia. Vor merge la licee private excelente și universități cunoscute unde pot accesa acest tip de învățare.

Portretul autorului: Joel Mangan
[Cel mai mare risc este unul] de inechitate continuă. Că vom continua să crească o economie care nu este inclusiv, care este de a lăsa oamenii afară.
Joel Mangan

Provocarea pe care o avem acum este că lăsăm oamenii în urmă. Oameni care trăiesc în comunități cu resurse reduse, care nu au aceeași expunere la această transformare la locul de muncă, care nu primesc aceleași orientări în jurul în cazul în care să se concentreze creșterea lor sau să câștige aceste abilități cu adevărat importante, care nu au acces la rețele pentru a le oferi oportunitate.

 

Din punctul meu de vedere, acesta este cel mai mare risc: cel al creșterii inechității. Că vom continua să crească o economie dezechilibrată, care nu este inclusiv, care este lăsând oamenii în urmă.

 

Ceea ce merge înapoi la motivul pentru care platforma este deschisă. Dorim cu adevărat să punem acest lucru la dispoziția unui număr cât mai mare de tineri și ne concentrăm pe atingerea liceelor și a elevilor care au fost din punct de vedere istoric sub-resurse. Este partea centrală a misiunii noastre.

 

N: Ce vă imaginați ca viitorul Open P-TECH ? Ce speri pentru platformă?

 

Joel: Unul dintre lucrurile care a fost foarte plăcut pentru a vedea este numărul de tineri care au finalizat cursuri și a primit insigne din întreaga lume, în SUA și în Anglia, Brazilia, India, Turcia, Pakistan, Mexic.

 

Pentru că, pentru mine, asta înseamnă că există tineri din întreaga lume care înțeleg de fapt, de exemplu, ce este inteligența artificială și rolul pe care îl joacă deja în viața lor. Au fost expuși la discuții în jurul eticii și IA. Acestea sunt persoanele care sunt de gând să (sperăm) să fie de lucru în acest domeniu în viitor. Și din cauza Open P-TECH au fost deja capabili să înceapă această călătorie, informați și conectați la o rețea în creștere.

 

Speranța mea este că vom continua să ajungem la acești tineri oriunde s-ar afla și să continuăm să creștem. Sunt, de asemenea, în speranța de a vedea alte companii ni se alăture și să lucreze cu noi pentru a face acest lucru. Chiar acum, sunt foarte fericit să văd că ajungem la tineri peste tot în lume, inclusiv în SUA.

 

Interesat de Open P-TECH ? Înscrieți-vă gratuit pe platformă și începeți să învățați astăzi.

 

Doriți să aduceți Open P-TECH la școala sau organizația dumneavoastră? Aflați mai multe aici.