Modelul: un program fără sudură pentru studenți
Într-o școală P-TECH, elevii obțin o diplomă de liceu, o diplomă de asociat recunoscută în industrie, și câștigă experiență de muncă relevantă într-un domeniu în creștere. Școlile creează un program fără probleme pentru ca elevii să dobândească abilitățile academice, tehnice și la locul de muncă de care au nevoie angajatorii.
P-TECH este un parteneriat între K-12, colegiu comunitar și industrie, fiecare făcându-și angajamente pe termen lung și contribuind la cea mai bună expertiză pentru a oferi studenților experiențe academice, tehnice și practice.
Cultura unică a unei școli P-TECH este construit pe așteptări mari pentru studenți și o credință că toți elevii pot câștiga gradul lor de colegiu. Elevii se văd ca "studenți" și "pe o cale de carieră" din momentul în care încep clasa a 9-a. Modelul integrează cursuri de liceu și colegiu, permițând studenților să înceapă cursurile de colegiu de îndată ce sunt gata. Studenții participă, de asemenea, la o serie de oportunități la locul de muncă, care includ mentorat, vizite pe site și stagii plătite - toate concepute pentru a sprijini creșterea academică și profesională a studenților.
P-TECH include școli urbane, rurale și suburbane și cuprinde o serie de domenii STEM, inclusiv IT, producție avansată, asistență medicală și finanțe. Ceea ce definește școlile P-TECH este un set de șase principii cheie.